Milovan Rajevac
Native name
Милован Рајевац
Date of birth (age)
2-Jan-1954 (66)
Nationality
SRB 🇷🇸 Serbia
Birthplace
Čajetina
Club
No Club
Agent
Avg. term as coach
0,97 Years
Coaching Licence
UEFA Pro Licence
Preferred formation
4-2-3-1

Born in Čajetina 1954 , Rajevac played as a defender for Borac Čačak, Red Star Belgrade, Vojvodina, Lunds BK, and the New York Arrows (as “Mike Rejevac”) and Sloboda. Rajevac coached a number of club sides in his native Serbia, including Sloboda Užice, Red Star Belgrade, Vojvodina and Borac Čačak. He became Ghana manager in August 2008.

Reached the quarterfinals of the World Cup 2010 in South Africa, and being ranked 5 th, led the team to the biggest achievement in the country history on one World Cup tournament. Superiority led the team through the qualification round for the World Cup 2009 finishing on top of the qualifying group with almost perfect score. Reached the Final of African Cup of Nations (Angola 2010) Reached the Final of African Cup with local Black Stars (Ivory Coast 2009) Reconstructed the team by introducing and managing a number of young players who became the pillars of the team. Rajevac quit Ghana on 8 September 2010, and took up a position with Saudi Arabian team Al-Ahli a day later.

CAREER OVERVIEW

Club Appointed In charge until Position Matches PPM
89/90
91/92
Manager
-
-
94/95
95/96
Manager
-
-
96/97
97/98
Manager
-
-
98/99
98/99
Manager
-
-
00/01
01/02
Assistant Manager
-
-
03/04
04/05
Manager
-
-
Assistant Manager of: Luka Peruzovic (3 Games), Julio César Moreno (2 Games)
04/05
05/06
Assistant Manager
-
-
06/07
07/08 (Sep 17, 2007)
Manager
-
-
07/08 (Jan 11, 2008)
08/09 (Aug 13, 2008)
Manager
16
1,44
08/09 (Aug 13, 2008)
10/11 (Nov 9, 2010)
Manager
28
1,43
10/11 (Sep 10, 2010)
10/11 (Feb 20, 2011)
Manager
13
1,54
10/11 (Mar 2, 2011)
11/12 (Aug 8, 2011)
Manager
3
1,33
16/17 (Jul 1, 2016)
16/17 (Oct 11, 2016)
Manager
2
2,00
16/17 (Apr 26, 2017)
18/19 (Jan 7, 2019)
Manager
18
1,56